برداشت ایران از پارس جنوبی در سال ۹۶ به میزان قطر می‌رسد

10 شهريور 1395 ساعت 11:48


معاون اجرایی رئیس جمهوری گفت: تا پایان دولت یازدهم میزان برداشت گاز از میدان مشترک با قطر از سوی ایران در پارس جنوبی به اندازه کشور قطر خواهد رسید.

به گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری در نشست شورای اداری چهارمحال و بختیاری با ارائه دستاوردهای سه ساله دولت یازدهم تاکید کرد: این میزان برداشت یکی از بزرگترین دستاوردهای این دولت خواهد بود و هم اکنون نیز ایران به میزان برداشت قطر از میدان مشترک نزدیک شده است.

وی گفت: با بهره برداری از فازهای ۱۷و ۱۸و فازهای ۲۰ و ۲۱ در دولت یازدهم میزان برداشت از این ۶ فاز به ۱۵۰ میلیون بشکه در روز رسیده و دولت بر این عقیده است تاخیر در بهره برداری از میادین مشترک تضییع حقوق ملت ایران خواهد بود.

به گفته وی، برداشت نفت از میادین مشترک غرب کارون نیز در دولت یازدهم از ۵۰ هزار بشکه به ۱۴۶هزار بشکه رسیده است.

شریعتمداری تاکید کرد: مجموع برداشت ایران از حوزه های صیانتی نفت مشترک با کشورهای همسایه به ۲۷۰هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

به گفته وی، در حوزه تولید نفت یکی از مهمترین دستاوردهای دولت پس از برجام برگرداندن عزت به نحوه تامین درآمدهای نفتی بود، به نحوی که در ابتدای دولت یازدهم میزان صادرات نفت ۷۰۰ هزار بشکه و همچنین ۳۰۰ هزار بشکه میعانات گازی در روز بود که بخشی از این درآمدها بلوکه می شد و مجموع تولید نفت کشور تا پیش از این دولت ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز بود.

شریعتمداری گفت: اکنون میزان تولید نفت به سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه، تولید میعانات گازی به ۵۸۰ هزار بشکه و صادرات نفت از کشور در دولت یازدهم به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
وی گفت: این نوع فروش عزتمند باعث شد از فروش مخفی و بروز پرونده های تخلف مانند بابک زنجانی در کشور جلوگیری شود.

به گفته وی، در حوزه پتروشیمی نیز سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلاری در دولت یازدهم آغاز شده است و ۱۲مجتمع پتروشیمی با تولید هشت میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش پنج میلیارد ریال بهره برداری می شود.

شریعتمداری اظهار کرد: مجتمع های پتروشیمی مجموعه صادرات غیر نفتی را افزایش می دهد و باعث ایجاد اشتغال و افزایش تولید و تامین بازار داخلی می شود.
به گفته وی، دولت یازدهم در حوزه تولید بنزین نیز با کنار گذاشتن تولید بنزین پتروشیمی که باعث آلودگی های زیست محیطی شده بود، با تولید هشت میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۴ تا پایان سال آینده بنزین ایران نیز صادر می شود.
به گفته وی، اکنون در کشور ۲۰ میلیون گازوئیل مازاد تولید می شود که این اتفاق باعث توقف واردات گازوئیل و صاردات این محصول شده است.

وی اقتصاد مقاومتی را اساس کار دولت یازدهم دانست و گفت: دولت در ستاد اقتصاد مقاومتی تصمیم گرفته است در هدف اول ۲ هزار و ۵۰۰ واحد نیمه تمام دولتی را به بخش خصوصی واگذار کند که سازمان مدیریت و برنامه ریزی سه هزار و ۹۱۲ طرح نیمه تمام برای واگذاری به بخش خصوصی را شناسایی کرد و اکنون در این راستا ۱۵۰ طرح نیمه تمام به بخش خصوصی واگذار شده است.

شریعتمداری گفت: در حوزه کشاورزی نیز در دولت یازدهم ۱۱میلیون تن گندم تولید شده که در این زمینه ایران به خودکفایی رسیده است، درحالی که تا پیش از دولت یازدهم ۶ میلیون تن گندم به کشور وارد می شد.

معاون اجرایی رئیس جمهوری تاکید کرد: این خودکفایی در گندم محصول افزایش سطح کشت نیست، بلکه افزایش بهره وری در سطح است و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت گندم کاهش یافته است.

شریعمتداری اظهار کرد: در حوزه مکانیزه کردن تجهیزات کشاورزی غلات ۳۵ درصد، در حوزه نشاکارهای برنج ۴۳ درصد، در حوزه کمباین برنج ۳۳۵ درصد و برداشت کنندگان نیشکر نیز ۳۵ درصد و در حوزه نوسازی تراکتورها ۱۵ درصد در دولت یازدهم رشد یافته است.

وی گفت: در حوزه توسعه آبیاری نوین در بخش کشاورزی ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیرپوشش سیستم های نوین قرار گرفت که این میزان حتی بالاتر از برنامه ستاد اقتصاد مقاومتی بوده و هزار و ۷۷۷ هکتار از اراضی کشور به اراضی گلخانه ای تبدیل شده که نیازمند تکمیل و تجهیز است.

به گفته وی، در بخش پسابرجام نیز در حوزه حمل و نقل هوایی تعداد پروازهای عبوری از ایران از ۴۰۰ پرواز به یک هزار و ۱۰۰ پرواز رسیده است.

وی گفت: با وجود کاهش محدودیت های مالی در سال ۹۴ نرخ رشد اقتصادی به ۴.۴ درصد و رشد بخش تولیدی و صنعتی به ۸.۸ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه که در دولت گذشته به ۴۵ درصد رسیده بود در این دولت به ۴.۵درصد رسید.

به گفته وی، دولت یازدهم با ایجاد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تاکنون ۲۴ جلسه در این زمینه برگزار کرده است و ۱۲۰ طرح اولویت دار شناسایی و به تصویب این ستاد رسیده است.

شریعتمداری اظهار کرد: به دلیل نوسانات اقتصادی در دولت گذشته و وجود محدودیت های قانونی هفت هزار و ۵۰۰واحد تولیدی مشکل دار شناسایی شد.
به گفته وی، در این مدت یک هزار و ۳۰۰ واحد تولیدی از تسهیلات بانکی برای رفع محدودیت های مالی خود برخوردار شدند و چهار هزار و ۳۰۰ واحد تولیدی به صورت خارج از کارگروه رفع موانع تولید تسهیلات اعتباری دریافت کردند.

معاون رئیس جمهوری اظهار کرد: ۴۰ مانع در ایام تحریم بر سر راه صادرات شناسایی و دولت این موانع را رفع و هدف ۱۰ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی نسبت به سال ماقبل را تصویب کرد.

شریعتمداری گفت: در سه ماه نخست سال ۹۵ میزان صادرات ۲۱ درصد از نظر ارزشی و ۳۶ درصد از نظر وزنی افزایش یافت و از ۱۳.۴ میلیارد دلار به ۱۶میلیارد دلار رسیده است.

وی به اصلاح نظام تعرفه های وارداتی از سوی دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: حاصل این اصلاح برای کشور واردات تا سقف منفی هفت درصد کاهش یافت و در این مدت ۹۶۰ میلیون دلار مازاد تراز تجاری حاصل شد و امسال مازاد تراز تجاری در سه ماه نخست امسال حدود ۳.۴ میلیارد دلار شده است.

شریعتمداری گفت: دولت نرخ تسهیلات سپرده را تا ۱۵ درصد کاهش داد و این کاهش و ایجاد توازن در بازار مسکن باعث رونق این بخش شده است.

به گفته وی، در حوزه کشاورزی نیز با تصویب شورای پول و اعتبار میزان نرخ بانکی ۲ درصد کمتر از سود بانکی موجود تعیین شده است.

شریعتمداری تاکید کرد: در چهار ماه نخست امسال میزان تسهیلات اعطایی حدود ۹۳۰ میلیارد ریال معادل ۴۴ درصد افزایش یافته است.


کد مطلب: 387084

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdch6qnxk23n6vd.tft2.html?387084

الف
  http://alef.ir