توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455136
یک پیشنهاد به وزیر بهداشت
بخش تعاملی الف - رامین امینی زارع
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۴

 
یکی از مهم ترین موضوعات در جهان مقوله بهداشت موادغذایی است که رابطه مهمی باسلامت عمومی و زمینه بروز بسیاری از بیماری ها دارد.

این سال ها شاهدآن هستیم که روزانه ده ها تهیه غذا، رستوران و قنادی همچون قارچ از زمین می رویند که بسیاری ازآن ها فاقد استانداردهای بهداشتی هستند ازجمله:

1.عموما پخت غذا در زیرزمین ها است که نورمستقیم آفتاب و تهویه نداشته و رطوبت زیاددارد؛ به عبارتی سه عامل مهم رشد عوامل بیماری زا به طورکامل فراهم است و محل جشن و پایکوبی انواع قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها و انگل ها به شمار می رود.

2.غذاهایی که در وعده به فروش نمی رسند، برای مدت طولانی نگهداری شده بارها گرم می شوند.

3.برای فروش بیشتر و فریب ذائقه از روغن ونمک به مقدار زیاد و سرخ کردن با روغن جامد در دمای بالا استفاده می شود.

4.تعداد بازرسان محترم بهداشت، دامپزشکی و اتحادیه با تعداد واحدهای صنفی دارای مجوز و بی مجوز و دامنه تخلفات تناسب ندارد.

مواردی ازاین دست بسیار است و باوجود بازرسان با وجدان حرفه ای، امکان بروز مخاطرات اخلاقی درتبانی بین بازرس و واحد صنفی هم اگرچه باید بسیار نادر فرض شود، منتفی نیست.

پیشنهاد: اجرای طرح شفاف سازی موادغذایی

بهره گیری از پتانسیل بزرگ ونامحدود نظارت مردمی می تواند در تامین بهداشت عمومی به کمک متولی بهداشت عمومی بیایدو راهکار اجرایی آن به شیوه زیرانجام شود:

الف:تهیه، بسته بندی و یا آمادگی غذا برای سرو در حضور مشتری انجام شود یا مراحل یاد شده از پشت شیشه  یا دوربین مداربسته متصل به تلویزیون برای مراجعان قابل مشاهده باشد.

ب.درگام نخست اجرای این طرح درکنار فرهنگ سازی و ایجاد مطالبه عمومی، اهرم های تشویقی برای واحدهای پیشرو درنظرگرفته شود؛ ازجمله پس از تایید بازرسان، درمالیات وعوارض تخفیف درنظرگرفته شود.

درپایان اگرچه به حکم انصاف باید از اقدامات انجام شده؛ به ویژه تست های کیفی اخیرقدردانی نمود اما واقعیت این است که کیفیت تولید و عرضه در رستوران ها و قنادی ها درپاره ای از موارد باید نزدیک به فاجعه تلقی شود. لذا از وزیر محترم و خوانندگان دعوت می شود دیدگاه خود را بامردم در میان بگذارند. راقم نیز در اجرای این طرح در کنار آنان خواهد بود.
*مهندس رامین امینی زارع
hellofarbod@gmail.com
09123100261     
 


 
 
کلمات کلیدی : رامین امینی زارع
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
امروز
ديروز
هفته
 
 
 
 
 
امروز
ديروز
هفته