نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 454383
964 نفر بعدي چه كساني هستند؟
بخش تعاملی الف - حميد نجف
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۶


عيد كه مي شود ولوله عجيبي بين مردم مي افتد، ميزان  استرس و هيجان افراد افزايش مي يابد و عجله براي ما كه ذاتا اهل كار در دقيقه 90 هستيم چاشني عمل قرار مي گيرد.

از يك طرف خستگي ناشي از نظافت و خانه تكاني و از طرف ديگر استرس و هيجان  خريد شب عيد و هديه به اين و آن و در ادامه ازدحام و شلوغي از مراكز خريد گرفته تا خيابان ها و جاده ها، اين ها همه مي تواند آبستن حوادث ناگواري براي ما باشد.

اجازه بديد يك بار ديگر با هم مرور كنيم، عيد نوروز، خستگي، استرس، هيجان، عجله و شتاب عناصري كه با ادغام هم مي تواند معجوني خوش طعم اما بسيار خطرناك بسازد. معجوني كه لذت خوردن آن بايد حتما با كمي چاشني صبر و احتياط توام باشد و الا ممكن است بدون تعارف، چون سمي مهلك ما را روانه بيمارستان يا حتي قبرستان نمايد.

با نگاهي به آمار سوانح و حوادث رانندگي در نوروز 95 در مي يابيم كه خيلي ها با پرهيز از مصرف دو چاشني احتياط و بردباري به راحتي باعث مرگ ناگهاني خود و ديگران شده اند. بر اساس آمارهای موجود در نوروز 1395، 964 تن در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند كه از این تعداد 663 نفر در مسیرهای برون شهری، 206 نفر در محورهای درون شهری، 90 نفر در جاده های روستایی و پنج نفر در مسیرهایی نامعلوم جان باخته اند.

همچنين در نوروز امسال 86 نفر در حوادث رانندگی استان فارس جان خود را از دست دادند كه از این تعداد 48 نفر در مسیرهای برون شهری، 22 نفر در محورهای دورن شهری و 16 نفر در مسیرهای روستایی جان خود را از دست داده‌اند. در نوروز سال جاری پس از استان فارس، استان خوزستان با 69 فوتی در رتبه دوم تعداد فوتی های تصادفات قرار می گيرد.

كساني كه در همين روزهاي انتهايي اسفند سال گذشته همگام با ما در تدارك كارهاي عيد بودند و خود را براي پشت سر گذشتن نوروزي شاد و لذت بخش آماده مي كردند. كساني كه مثل اكثر ما مرگ خود را طي روزهاي آينده باور نداشتند و بعضا به  توصيه ها و تذكرهاي ايمني در سفر هاي نوروزي بي توجه بودند.

بيائيم نوروز 96 را  تنها با كمي دقت و توجه به كام خود و فرزندانمان تلخ نكنيم، بيائيم امسال براي اولين بار احترام به حق تقدم را در جاده ها ي كشور به مرحله اجرا بگذاريم.

بيائيم براي نوروز 96 حداقل رقم های بالا را برعكس كنيم.
 
کلمات کلیدی : حميد نجف
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۸:۰۹:۴۲
مردم ما اکثرا تخلف رو حق مسلم خودشون میدونن و به این صحبتها توجه ندارن از این حرفا اینقدر در تلویزیون زده شده و حتی براش برنامه خاص درست کردن که حد نداره ولی گوش کسی بدهکار نبود و هرسال در این 10 روز عید 1000 نفر کشته میشن (4205772) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۱:۳۱:۰۷
کدوم برنامه؟؟؟؟ کدوم فرهنگ سازی؟؟؟؟ پلیس باید سخت گیر باشه جریمه باید سنگین باشه ماشین رو باید پلمپ کرد تا بالاخره نتیجه گرفت (4207317) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۰:۵۴:۳۴
برنامه سفر بخیر بوده دوست عزیز (4210219) (alef-11)
 
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۲:۴۹:۳۶
بله؛ منتها به نظر من، اگر بیست سال پیش با برنامه های دقیق جلوی مهاجرت به تهران گرفته می شد (البته با تقسیم عادلانه و درست منابع اقتصادی و اجتماعی و حتی فرهنگی) قطعا در کاهش مرگ و میر جاده ها موثر بود و اینقدر شاهد حوادث تلخ نمی شدیم. سریز شدن مهاجرین از تهران به شهرستان ها و از شهرستان ها به تهران، بیشترین حجم ترافیک و حوادث را در پی داشته است و دارد و خواهد داشت. نگید نه، این یک واقعیت مسلم است. (4207531) (alef-11)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۱۱:۵۸:۱۳
در هم-اندیشی با جناب صادق ۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۲:۴۹:۳۶
این یک امر طبیعیه که هر کسی خانه و کاشانۀ زیست و بوم خودش رو به درد غربت و غریبانگی ترجیح میده و بر این اساس علت عمده و سرآغاز اینهمه مهاجرت بیرویه و روزافزون به تهران را باید در این یافت که در شرایط دشوار جنگی و حتی پس از آن !!!!! و با نابود شدن کلیۀ قطب های اقتصادی در استان های مرزی کشور و شوربختانه بدلیل نبود هیچ ساز و کار واقعی و غیر شعاری !!!! برای رسیدگی عملی به وضعیت ساکنین مناطق مرزی (که در بسیاری از موارد حتی دیگر سقفی نیز برای بیتوته کردن و گذران شب و روز در اختیار نداشتند) این خیل عظیم دردمند و بی پناه چاره ای ندیدند جز آنکه برای سد جوع !!!! و یافتن لقمه ای نان به تهران مهاجرت نمایند و ........ ؛ (4207718) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۱۵:۲۰:۳۷
اولا به بحث ربطی نداره کامنت شما
ثانیا نمیشه که درامد نفت رو در تهران و تبریز خرج کرد بعد هم گفت کسی تهران نیاد. (4207911) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۰۲:۵۱
ببینید چند نکته هست:
اول اینکه مردم ما تخلف میکنند و دوست هم ندارن میزان جریمه ها زیاد بشه چون میدونن کارشون بی تخلف نمیشه
دوم اینکه تخلف کردن خودشون روانکار میکنن شما کنار یک فرد بشینید میبینید که تا رسیدن به مقصد حداقل 10 تا تخلف میکنه ولی در مقصد انکار میکنه که تخلف کرده
سوم اینکه چون کیفیت خودروها پایینه این بهانه رو توی دست دارن که بله مشکل از خودرو است در حالی که تا ادم تخلف نکته تصادف نمیشه که بخایم برسیم به بحث اینکه ماشین محکم بود و کشته داد یا نداد
به این دلایل دوستان دست از تخلف برنمیدارن و مسائل رو هم میندازن گردن خودرو و جاده و پلیس و...در اینکه خودروهای ما مشکل دارن هم شکی نیست ولی اگر طرف تخلف نکنه تصادف نمیشه و کشته ها به حداقل خودش میرسه و صمن اینکه کسی که معتقده جاده وخودرو مشکل داره چرا باید بد رانندگی کنه؟ اون حکایت شده که فردی پوست موز دید زمین افتاده با ناراحتی گفت ای وای دوباره باید زمین بخورم
بصورت خلاصه:
عمده مشکل رو از سمت فرهنگ رانندگی دوستان هموطن میبینم که هم انکار میکنن تخلف میکنن و هم تخلف رو حق مسلم خود میداند هم دست فرمون خود را بهترین میدانند و هم هر مشکلی باشه میندازن گردن خودرو و جاده و فرافکنی میکنن
توصیه می کنم به دوستان که دست از این بهانه ها و کارهایی که دیگه خیلی نخ نما شده بردارید خوب رانندگی کنید و پلیس هم خواست حریمه تون کنه با خوشرویی حریمه را قبول کرده و دیگه هم تخلف را تکرار نفرمایید
از پلیس هم میخام که بشدت برخورد کنه و میزان جریمه ها هم بیشتر بشه و ابطال گواهینامه و معرفی دوستان بزرگوار بهانه تراش به دادگاه رو در دستور کار خود قرار دهند (4206617) (alef-11)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۰۷:۲۶
این فاجعۀ جاده ای فقط در صورتی فروکش خواهد کرد که یک تغییر رفتار مثلثی یا سه-گانه در رفتار ها را شاهد باشیم :
- یک مورد تغییر رفتار نرم-افزاری (فرهنگ-سازی راننده) ؛
- دو مورد تغییر رفتار سخت-افزاری ( خودرو- سازی ، جاده- سازی) ؛
وگرنه تا آن زمان این سریال غمبار و دردناک جاده ای ، در نو-روز و در همه-روز، همچنان و کماکان و بدون پایان ، کشته ها خواهد گرفت ؛ (4206621) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۹:۲۷:۰۳
عقل که نباشد جان در عذاب است (4207213) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۲:۰۶:۱۹
چرا همه در ايام عيد براي يك سفربا اعمال شاقه مردم تلاش مي كنندومتاسفانه رسانه ملي هم مردم براي سفر رفتن تشويق مي كنند همانگونه كه براي خريد بيشتر شب عيد مرتب مردم را تشويق مي كنند (4207370) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۳:۰۴:۳۶
ما که جزو قشر مستضعف هستیم این دغدغه ها رو نداریم. چون نه ماشین داریم و نه پول هتل و مسافرخونه. میشینیم خانه و تلویزیون نگاه میکنیم. (4207425) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۸:۳۹:۰۰
تو جاده بارها پیش اومده به راننده ای که رانندگی پرخطر داشته تذکر دادم. با بدترین الفاظ و توهین ها جوابم رو داده.
چه میشه گفت. خداوند بارها تو قرآن فرموده. تفکر و تعقل.
اما الان به جای این دو واژه تو ذهن خیلی از ماها لجبازی، جهل و خرافه جا خوش کرده (4207594) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
امروز
ديروز
هفته
 
 
 
 
 
امروز
ديروز
هفته