نظر منتشر شده
۲۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 137776
قیمت خودروهای خارجی در منطقه آزاد اروند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۲۵
به دنبال اعلام افزایش شعاع تردد خودروهای خارجی منطقه آزاد اروند به ۱۲۰ کیلومتر و امکان ورود این خودروها به اهواز، این روزها خرید ماشینهای خارجی فکر اول و آخر اغلب مردم اهواز است.

به گزارش مهر، هفته قبل استاندار خوزستان با حضور در جلسه هیئت دولت، مصوبه ای را به تصویب رئیس جمهور و سایر دولتمردان رساند که طبق آن محدوده تردد خودروهای خارجی پلاک اروند از شعاع ۴۵ کیلومتر به ۱۲۰ کیلومتر رسید. با این مصوبه خودروهای خارجی منطقه آزاد که هم اینک تنها در شهرهای آبادان و خرمشهر و اندکی خارج از این دو شهر محبوس هستند می توانند تا شهر اهواز به تردد کنند.

با وجود اینکه در این مصوبه تاکید شده که این امتیاز برای مردم ساکن در آبادان و خرمشهر است و آنها می توانند با خرید خودروهای منطقه آزاد اروند تا مرکز استان تردد کنند ولی موج خوشحالی ایجاد شده به جای اینکه این دو شهر را فرابگیرد، بیشتر اهواز و مردم آن را در برگرفت زیرا آنها نیز می توانستند با خرید این خودروها در شهر خود تردد کنند.

البته در این بین برخی تردیدها وجود دارد زیرا در صورتیکه دولت و منطقه آزاد اروند بر روی اجرای دقیق این طرح اصرار کنند می توانند خودروهایی را که کاملا در اهواز مستقر هستند را شناسایی و جریمه کنند زیرا خودروهای پلاک منطقه آزاد اروند مجهز به GPS هستند و هر خودرویی که به این وسیله مجهز شود به راحتی می توان تشخیص داد که در مدت معینی مثلا برای یک سال در چه مناطقی تردد کرده است.

به همین دلیل در صورت اجرای دقیق این مصوبه توسط سازمان منطقه آزاد اروند یا اصرار دولت برای اجرای دقیق آن، به صرفه نیست که مردم اهواز اقدام به خرید این خودروها کنند زیرا با جریمه های سنگین مواجه می شوند. به خصوص اینکه موقع نقل و انتقال باید بخشی از قمیت خودرو را به پرداخت جریمه های سنگین اختصاص داد.

هم اکنون سازوکارهای این مصوبه در حال انجام است و امروز(سه شنبه) برخی کارشناسان منطقه آزاد اروند جلسه ای در تهران برای چگونگی اجرای دقیق این مصوبه دارند که بعد از آن شاید بتوان در خصوص این طرح و قوانین و مقررات آن اطلاع دقیقی به دست آورد.

بهروز حسینی فر سرپرست منطقه آزاد اروند نیز چند روز قبل در خصوص این مصوبه گفت: این مصوبه برای استفاده مردم آبادان و خرمشهر انجام شده و فعلا در خصوص اینکه مردم اهواز و سایر شهرهای استان می توانند از این طرح استفاده کنند هنوز هیچ ابلاغی نشده به همین دلیل در صورت اجرایی شدن این طرح فعلا فقط ویژه ماشینهای موجود در آبادان و خرمشهر با شرایط مندرج در آئین نامه است که می توانند تا مرکز استان تردد کنند.

از سویی دیگر این مصوبه برای اجرایی شدن نیز مدتی طول خواهد کشید و احتمالا تا پایان سال اجرا نخواهد شد زیرا این مصوبه بعد از اینکه از سوی دبیرخانه دولت نوشته شود توسط رئیس جمهور به سازمان مناطق آزاد کشور ابلاغ می شود و آنجا نیز باید بررسی شود. بعد از پایان بررسیها به سازمان منطقه آزاد اروند آزاد اروند ابلاغ و این سازمان نیز مدتی وقت دارد تا آن را به صورت نهایی اجرا کند.

این فرآیند احتمالا چند ماه طول خواهد کشید و به سال بعد موکول می شود هر چند برخی مدیران سازمان منطقه آزاد اروند اصرار دارند این مصوبه قبل از پایان سال و به منظور بهره مندی دارندگان این خودورها در ایام عید نوروز اجرایی شود.

هم اکنون یک هزار و ۵۰۰ خودروی خارجی با پلاک سازمان منطقه آزاد اروند در شهرهای آبادان و خرمشهر تردد می کنند که طبق قانون از یک مرخصی یک ماهه برخوردار هستند. این مرخصی به گونه ای است که دارنده خودرو در دفعات متعدد می تواند از آن استفاده کند ولی مدت آن نباید بیشتر از یک ماه شود. البته برای هر بار مرخصی دارنده خودروی پلاک منطقه آزاد اروند باید ۲۰ هزار تومان برای آبونمان به سازمان منطقه آزاد اروند پرداخت کند.

از سویی دیگر سازمان منطقه آزاد اروند در مناسبتهای مختلف همانند سالروز شکست حصر آبادان، سالروز آزادسازی خرمشهر، عید نوروز و دهه فجر اقدام به دادن مرخصی فوق العاده( بدون احتساب یک ماه قانونی) به خودروهای پلاک منطقه آزاد اروند می کند به گونه ای که تعداد روزهای مرخصی در طول یک سال به ۶۰ روز هم می رسد و این فرصت مناسبی در اختیار دارندگان این خودروها قرار می دهد تا به شهرهای دیگر مسافرت کنند.

هم اکنون قمیت خودروهای منطقه آزاد اروند حدود یک سوم قمیت فروش ماشین در داخل کشور است به گونه ای که خودرویی مثل اسپورتیج که قیمت آن در کشور ۷۴ میلیون تومان است با پلاک منطقه آزاد اروند ۲۸ میلیون به فروش می رسد. خودروی تویوتا لانکروز که قمیت پلاک ملی آن ۱۶۰ میلیون تومان است در منطقه آزاد اروند ۸۰ میلیون تومان قابل خرید است.


خودروی سوناتا با پلاک ملی ۷۴ میلیون تومان است ولی در منطقه آزاد اروند ۲۷ میلیون به فروش می رسد. خودروی سانتافه که در کشور ۶۵ میلون تومان عرضه می شود در منطقه آزاد اروند ۳۰ میلیون تومان قابل خرید است و خودروی سراتو در منطقه آزاد اروند ۲۰ میلیون تومان به فروش می رسد در حالیکه در کشور ۴۸ میلیون تومان است.

اما تکاپوی مردم اهواز برای خرید این خودروها بعد از انتشار خبر این مصوبه، باعث شده که قمیت این نوع خودروها تا حدود کمی بالا برود ولی پیش بینی می شود در صورت اجرای این مصوبه قیمتها به طرز قابل ملاحظه بالا بروند البته در صورتیکه منطقه آزاد اروند نظارتهای خود را جدی تر کند امکان افزایش قیمت کمتر می شود.

همچنین با وجود اینکه محدود تردد این خودروها تا شعاع ۱۲۰کیلومتر افزایش یافته، مردم شهرهای دیگر مجاور آبادان و خرمشهر همانند بندر امام خمینی(ره) و بندر ماهشهر امکان استفاده از این طرح را ندارد و این طرح تنها برای تردد خودروهای منطقه آزاد اروند به سمت شهر اهواز است.

طبق قوانین منطقه آزاد اروند هم اکنون خودروهایی که بیشتر از دو سال از عمر آنها نگذشته امکان ورود به آبادان و خرمشهر را دارند در حالیکه برای مدتی که این قانون تنها برای خودروهای صفر کیلومتر تعیین شد تقاضا برای خرید آنها در منطقه آزاد اروند بسیار کاهش یافت. هم اکنون شهروندان آبادانی و خرمشهری می توانند نسبت به ورود خودروهای مستعمل سالم با سال ساخت ۲۰۱۱ و مورد تائید معاینه فنی اقدام کنند.

افرادی که قصد دارند اطلاعات بیشتری در خصوص این طرح به دست بیاورند می توانند با شماره تفلن ۱۸۶۷متعلق به سازمان منطقه آزاد اروند تماس بگیرند و جواب خود را دریافت کنند.

در مدت اخیر که این خودروها در شهرهای آبادان و خرمشهر تردد می کنند نمای شهر به کلی تغییر کرده و آنها جلوه ای خاص به این دو شهر جنگ زده بخشیده اند. همچنین در مدت اخیر که این خودروها در شهرهای آبادان و خرمشهر تردد می کردند مراکز پشتیبانی و خدمات پس از فروش آنها در این دو شهر مستقر شده و خریداران آنها از این بابت مشکلی ندارند.
 
فردوس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۱۹ ۰۱:۲۲:۴۵
همیشه حق ما خوزستانی ها رو خوردن اینم روش (597413) (moderator22)
 
امين اياداني
۱۳۹۰-۱۲-۰۴ ۲۳:۵۷:۱۸
كجا حقه تو رو خردن اخه (673729) (alef-15)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۲ ۱۳:۴۸:۴۹
در ست است (1070693) (alef-7)
 
خوزستان
۱۳۹۰-۱۱-۱۶ ۱۱:۰۹:۰۷
واقعا برای مسئولین این مملکت متاسفم که کل پول مملکت از خوزستان تامین میشه اما حتی راضی نیستن با این همه گرما و بدبختی و گردو خاکی که ما داریم حد اقل یه ماشین خوب داشته باشیم. (642112) (moderator22)
 
یزدان
۱۳۹۱-۰۵-۱۸ ۰۱:۳۹:۲۶
سلام هم وطن کاملا باحرفت موافقم......... (904625) (moderator16)
 
مجتبی
۱۳۹۳-۰۲-۳۰ ۲۰:۵۵:۱۴
دمت گرم ایول داش............... (2157976) (alef-13)
 
فتاحی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۱-۲۲ ۱۵:۱۲:۱۷
اگه قرار برای خوزستانیها کاری کنید و خوزستان وبه خصوص خرمشهر که زمانی عروس خوزستان بوده والان مثل یک شهر ارواح شده فکری کنید حداقل با این امتیازکه برای هرکس که ساکن خرمشهر آبادان ومینو شهر ...شود این امتیاز را دارد که با این خودروها در سراسر کشور تردد کند نه وقت اهواز حق خوزستان واهالی آن بیش از اینها ست وقابل توصیف نیست. این شااله که موفق به خدمت به این اب وخاک باشید.ارادتمند شما ناصر (734408) (moderator18)
 
پویان
۱۳۹۱-۰۲-۰۷ ۱۵:۴۱:۴۱
باسلام من در منطقه ازاد انزلی زندگی میکنم قیمت خودروهای موستانگ معمولی وکامارو معمولی میخام؟؟؟؟ ممنونم (756658) (alef-15)
 
ali
۱۳۹۱-۰۲-۲۴ ۲۲:۳۸:۵۹
الکی نویسنده شلوغش کرده فکر کنم عقده ماشینه با این همه بدبختی ما ... ماشین فکر کنم غم آخر. (782572) (moderator18)
 
my optima
۱۳۹۱-۰۳-۲۱ ۱۱:۵۷:۵۱
این شالا که بشه اهوازیا هم اروندی بشن اگه قیمتا بره بالا نه چون منه دانشجو دیگه باید برم پیکان سوار شم نه 206کروک (825882) (moderator19)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۲ ۱۰:۵۸:۳۲
گرمایی که ماخوزستانیا داریم کولر دوتیکه هم که تو ماشین بذاری جواب نمیده شمارو بخدا بذارید ماهم یه ماشین خارجی سوار شیم این کمترین کاریه که شما میتونید واسمون بکنید............ (827998) (moderator19)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۶-۲۴ ۲۱:۱۵:۰۵
اون موقع توروم میشه 80٪ (953871) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۳-۲۵ ۱۷:۲۴:۰۵
سلام به مسیولین و دیگر دوستان.از مسیولین واقعا میخوام که یمقدار به این استان بسیار مهم در ایران وخاورمیانه رسیدگی کنن.من ماشین خیلی دوست دارم اما بیشتر ازاون پیشرفت خوزستان که اینشاا.. با عملی شدن طرح منطقه ازاد نمای شهرهای خوزستان شیکتربشه.تو روخدا توروبه هرکی که میپرستید این رحو عملی کنید (836684) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۰۴:۴۷:۱۶
این حقه ما آبادانیها و خرمشهریهاست که از این طرح بهرمند بشیم.نا اهوازیا با اعلان ایخبر ماشین منطقه آزاد گرون شده. (844808) (moderator19)
 
ناشناسی از ابادان
۱۳۹۲-۰۱-۰۹ ۱۸:۰۳:۴۳
این طرح مخصوصه منطقه ازاد ارونده نه بقیه شهرهان (1208634) (alef-7)
 
عباس
۱۳۹۲-۱۲-۲۸ ۱۷:۰۰:۰۵
سلام
مسولین نه فکر مردم خوزستان هستند نه مردم بقیه استانها منظور از تغیر قانون روشی برای پرکردن جیب مبارک اسن نه رفا مردم (2033524) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۸ ۱۸:۳۴:۰۷
این حق هر خوزستانی است که ماشین خارجی داشته باشه .من به این طرح امیدوار هستم (2033634) (alef-10)
 
مصطفی
۱۳۹۲-۱۲-۲۸ ۱۸:۳۶:۵۵
فعلا که این حق ایجاد شده برای ساکنین اهواز امیدوارم مسوولین با تمام وجود به اهمیت این موضوع خوشحال کننده توجه وعنایت داشته باشند واین طرح را به زودی عملی کنند ،من که ماشین خارجی خیلی دوست دارم (2033637) (alef-10)
 
حسن
۱۳۹۳-۰۱-۰۶ ۱۳:۱۸:۱۸
آخه مگه خرمشهر و آبادان جزء خوزستان نیست
مگه جنگ فقط در خوزستان بود
خوب تمام خوزستان درگیر جنگ بود
خرمشهر آبادان اهواز و دزفول
این 4 شهر تو دل جنگ بودن
چرا فقط باید 2 شهر را مدنظر بگیرن
چرا نباید همه خوزستان از این موقعیت استفاده کنند
خوب وقتی تردد تا اهواز میشه یعنی مردم اهواز هم بهره مند میشه و این باعث مهاجرت مردم از شهرهای اطراف به سمت اهواز میشه
پس همانطور شهر های اطراف ایران بی دلیل منطقه ازاد شدند کل خوزستان باید منطقه ازاد باشه
چون تمام سرمایه ایران از خوزستانه و بقیه شهر ها فقط استفاده میکنند (2039507) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۱-۰۸ ۱۴:۲۷:۳۱
خدایا ما را از شر این خودروسازهای داخلی نجات بده.این همه در سی سال بعد از انقلاب به این خودروسازان داخلی رسیده اند و خون مردم را درشیشه کردند چه نفعی داشته است؟اگر منصافه به این مسئله نگاه شود و غیر ضرر هیچ چیزی نداشه است.در مواقع حساس همین خودروسازها لگدشان را به مردم و نظام زده اند. (2042773) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۱-۰۸ ۱۴:۲۹:۵۸
سی سال خودور بی کیفیت به مردم قالب شده بس است.اجازه دهید مردم به قیمت مناسب خورود مورد دلخواهشان را تهیه کنند.ا (2042779) (alef-13)
 
حبیب
۱۳۹۳-۰۱-۱۰ ۱۶:۱۱:۵۳
من از خوزستانم چی بگم، شما بهتر میدانید! (2045823) (alef-13)
 
رضا داراب از اهواز
۱۳۹۳-۰۱-۱۳ ۱۱:۵۹:۰۳
با سلام. بحمدلله طرح منطقه آزاد و تجاری اهوازء از سوی دولت عزیز بسیار خوبهء واقعا جای تشکر داره. این طرح به نفع کل استانه. ایجاد اشتغال و رفاه وامنیت آسایش برای استان خوزستان و تامین معیشت برای مردم همشه در صحنهء جای تشکر رو داره. بسیار سپاس گذاریم از دولت تدبیر و امید (2049991) (alef-13)
 
حسن اسماعیلی
۱۳۹۳-۰۱-۱۶ ۲۳:۵۳:۳۵
خواهش قیمت نیسان zوان 350چقدر (2055987) (alef-13)
 
میلاد ماهشهر
۱۳۹۳-۰۴-۳۰ ۰۰:۴۲:۳۱
چرا ما خوزستانی ها سوار ماشینی بشیم ک کولرش جواب نمیده بابا رحم کنید این اروندی ها خیلی گرن هستن بابا پختیم تو براید پزو سمند (2264239) (alef-10)
 
رضا عیسوند دزفول
۱۳۹۳-۰۵-۱۲ ۱۵:۱۷:۴۱
بابا درسته که ما 70درصد و شایدم بیشتر,بودجه ی ایران رو تامین کنیم اما 5 درصدش به خودما نرسه...آخه این انصافه چرا همش شهرهای شمال رو امکانات میدن چون مسولین بچه ی همون شهر هستن...واقا حق مارو خوردن (2284224) (alef-13)
 
اسفندیار
۱۳۹۳-۰۵-۱۷ ۱۲:۴۰:۳۲
مگه یادمون رفته صدای آژیرحمله هوایی که در اکثر شهرهای خوزستان به صدا در میومدو با ترس و لرز باکیف مدرسه به پناهگاه میرفثیم درسته شهرهایی مثل آبادان و خرمشهر بیشترین خسارت در جنگ را دیده اند اما من یادم نرفته که بچه های زمان جنگ خرمشهر و آبادان در مدارس دیگر شهرها به تدریس مشغول بودند و نیمکت سه نفره را پنج نفره نشسته بودیم و از تمامی امکانات آموزشی دیگر شهرها استفاده میکردند بنابراین حق همه مردم خوزستان است که از این خدمات استفاده کنند لطفا به خاطر رفا و آسایش تمامی خوزستانیهای عزیز تردد ماشینهای اروندی را آزاد کنید با تشکر جعفری از رامهرمز (2293454) (alef-13)
 
موسی شیرمهد
۱۳۹۳-۰۶-۰۶ ۱۹:۱۳:۲۵
باسلام،متاسفم ازاینکه بعضی ازدوستان بین آبادان وخرمشهروبقیه خوزستانیهافرق میزارندایافکرکردیدخدای نکرده اگردوباره جنگ بشه به کجاپناه میبریدوکدوم شهرزودتربدادتان میرسه وازغذاش ولباس خودش وبچه اش وحتی جون جوانانش ازشمادریغ ن میکنه،اگراتفاقی بیفته دیگه ماشین خارجی که هیچ حتی هواپیماهم نميتونه آدم رانجات بده،پس به کمک همدیگر سعی درازادکردن کل خوزستان ودست دردست هم خوزستانی ابادبسازید،باتشکرموسی شیرمهداندیمشک (2346960) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.