توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464350
روابط تجاری چین و آمریکا در آستانه تنش دوباره
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۰
آمارها نشان می دهد که مازاد تجاری چین برابر آمریکا در سه ماهه اول سال جاری میلادی افزایش قابل توجهی داشته و این موضوع می تواند بار دیگر باعث تنش تجاری میان دو کشور شود.

به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از ابتدای سال جاری میلادی که قدرت را در این کشور در اختیار گرفت خواستار تغییر این شرایط شده بود و همواره تاکید داشت که بر روی کالاهای وارداتی از چین تعرفه های سنگینی وضع خواهد کرد.
انتشار چنین خبری مبنی بر اینکه مازاد تجاری چین در برابر آمریکا در سه ماهه اول سالجاری میلادی به 49 میلیارد و 700 میلیون دلار رسیده است می تواند بار درگیر آتش منازعات تجاری دوجانبه را شعله ور کرده و محدودیت های تجاری آمریکا برای این کشور را در بر داشته باشد.
اداره کل گمرک چین روز پنجشنبه گزارش کرد که این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته میلادی بیانگر 6.7 درصد افزایش است.
تارنمای «یی سی» چین هم می نویسد که ترامپ در مقاطع گوناگون از موضوع مازاد تجاری چین برابر آمریکا انتقاد کرده است.
این در شرایطی است که «لو کانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در سخنانی با اشاره به انتقادهای آمریکا گفت که سیاست های صادراتی این کشور باید اصلاح شود.
وی از اینکه بسیاری از کالاها و فناوری ها بر اساس این سیاست اجازه صادرات به چین را ندارد، ابراز نگرانی کرد و آن را باعث افزایش مازاد تجاری چین دانست.
گزارش تارنمای چینی حاکی است که چنانچه سیاستهای صادراتی آمریکا تغییر کرده و محدودیت ها برداشته شود و این کشور فناوری های پیشرفته را به چین صادر کند بین 45 تا 76 میلیون دلار به صادرات آمریکا افزوده خواهد شد و این کسری تجاری آمریکا برابر چین را به 20 تا 30 درصد کاهش می دهد.
 
کلمات کلیدی : آمریکا+چین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
امروز
ديروز
هفته
 
 
 
 
 
امروز
ديروز
هفته