نظر منتشر شده
۲۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492502
خشونتی به نام کنکور
بخش تعاملی الف - سجاد خادم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۴۰

چند روز قبل  از آزمون سراسری کنکور پای درد دل نوجوانی نشستم که داشت خودش را برای آن روز مهم آماده می کرد. نگرانی و اضطراب تمام وجودش را فراگرفته بود. می گفت؛ "چندین ماه است که 5 صبح از خواب بیدار می شوم و 1 نیمه شب می خوابم. اما هنوز هم نمی دانم می توانم نتیجه مورد نظر خانواده و مدرسه را کسب کنم یا نه! می گفت شاگرد اول کلاسمان هفته قبل سکته کرده! و این اتفاق تلخ باعث شده روحیه همه بچه های مدرسه بهم بریزد. می گفت وضع من و بقیه هم تعریفی ندارد. می ترسید او هم تا روز کنکور دچار سکته شود! "

و این حکایت تلخ خیلی از نوجوانانی است که دارند با غول کنکور دست و پنجه نرم می کنند گرچه از منظری "کنکور" خود معلول بیماری "مدرک گرایی" و "مدرک گرایی" واکنشی نسبتا طبیعی به وضعیت بحرانی "اشتغال" و "اقتصاد" و "هویت" است. اما این امر دلیل نمی شود تا روز علاج اساسی و زیر بنایی، چشم روی عوارض معضلی بنام کنکور ببندیم. چرا که ادامه این بحران ممکن است دیر یا زود جامعه ما را دچار فاجعه کند. ممکن است این کم کاری ها به سوخته شدن یک نسل منجر شود، البته اگر تا بحال نشده باشد.

بواسطه ی بالا رفتن تب کنکور -  و ایضا ناکار آمدی نظام آموزشی فعلی - دارد خروار خروار خشونت به نسل جوان و نوجوان اعمال می شود. وادار کردن یک نوجوانِ در اوج انرژی به ساعت‌ها مطالعه یک مشت محتوای خشک و نچسب - که صرفا جنبه کنکوری دارد ولاغیر – و منع کردن او از پرداختن به نیازهای طبیعی اش مثل تفریح و تحرک، اگر خشونت نیست پس چیست؟ آژیرها به صدا در می آید که چرا دختران ما دارند به سمت رفتارهای خشن و خود آزاری می روند، پسرهایمان از درس زده شده اند و آمارهای رفتارهای خلاف هنجارشان افزایش یافته، اما کسی سوال نمی کند این رفتار معلول کدام نقص منظومه آموزشی است.

مع الاسف آنهایی هم که باید فضای فرهنگی را رصد کنند و دردمندانه به نمایش بگذارند، آنهایی که بایدآگاهی و مطالبه ایجاد کنند، خود در حال ارتزاق از این صنعت آلوده هستند! نشریه ای نشریات را نمی بینی که تبلغ پر زرق و برق از کنکوری جات در آن نباشد. شبکه ای از شبکه های رسانه ی ملی را نمی بینی که در آن خبری از تبلیغات پر زرق و برق کلاس های تست زنی نباشد. برنامه ی کنکوری هم نیست که به مخاطب القا نکند راه سعادت تو تنها در گرو موفقت در کنکور است و ما یگانه منجی تو هستیم در این راه پر خطر!

خوشمزه تر اینکه قوت غالب اهل فن و مسئولین هم شده مذمت کنکور و ضرورت بازنگری جدی در این خصوص. مذمتی که تنها اثرش ایجاد تعارض در مردم است.

ممکن است برخی تصور کنند بخاطر افزایش ظرفیت های آموزش عالی و کاهش نسل داوطلب برای ورود به دانشگاه دیگر این اضطراب ها فراگیر نیست و فقط مربوط به بخش کوچکی از شرکت کنندگان است. اما باید در نظر داشته باشیم که کنکور ضمن نابود کردن نسلی که دنبال رشته های برتر است، بلایی اساسی سر نظام آموزشی ما که متاثر از کنکور است آورده! "پرورش" را به مسلخ برده و ساختار معیوب آموزشی را معیوب تر کرده. معلمین توانا را برای "نان" کوچ داده به مدارس غیر انتفاعی و شغلشان را از پیامبری تنزل داده به شبهه دلالی، البته استثنا هم وجود دارد.

هرچند نباید این واقعیت را هم از نظر دور داشت که برای جامعه ای با 5 برابر مرکز آموزش عالی نسبت به کشورهای پیشرفته - حتی بیش از چین یک میلیارد و چند صد میلیونی برای جامعه‌ی دچار رکود و بیکاری که صنعت کنکور در آن هر سال بیش از 2 هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد و به تبع آن کلی اشتغال کاذب در این خصوص ایجاد کرده، انتظار تغییر و تحول یکساله و یک شبه توقعی بیجاست. اما این تحول باید از کجا شروع شود؟!

نباید اقلا نشانه از شروع یک تحول به چشم بخورد؟! نباید شروع این جراحی را مردم از مسئولین مطالبه کنند؟!
در ماه های پیش رو که دولت دوازدهم وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی می کند، زمان مناسبی است تا مردم از دولت و نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی مطالبه جدی در این خصوص داشته باشند. از قوای مقننه و مجریه، وزرا را از این زاویه بسیار مهم انتخاب و ارزیابی کنند و در مورد وزارت خانه های نسل سازی چون وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش خود را درگیر بحث های جناحی و سیاسی و سهم خواهی و ... نکنند. که اشتباه در مورد این دو وزارت خانه، عوارض و عواقبی بس طویل المدت و سرنوشت ساز دارد.
 
کلمات کلیدی : سجاد خادم
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۸:۱۷:۲۹
تنها راه چاره: سوایق تحصیلی + بومی گزینی (4475796) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۱:۴۲:۰۳
سابقه تحصیلی هم ناعادلانه اس، همه مدارس یک سطح نیستند و باز هم برد با کسانی است که می توانند وارد مدارس عالی در شهرهای بزرگ شوند. نه منِ روستاییِ دور افتاده (4476035) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۰:۴۹:۵۹
چرا اعلام نتایج کنکور یکماه زمان می برد مگر نه آن است که با رایانه تصجیج میشوند؟ (4482878) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۰۶:۲۷:۱۳
چقدر شما ساده اي كه فكر ميكني با اين راهكار (سوابق تحصيلي+بومي گزيني) راحت ميتوني بري پزشكي دانشگاه تهران بخوني! (4481727) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۴:۱۸:۴۴
کنکور تجربی اوضاع ناجوری داره.
کشور ما از نظر نسبت تعداد پزشک به جمعیت از تاجیکستان و ترکمنستان عقب تر است ولی با لابی گری پزشکان تعداد پذیرش پزشک بسیار پایین نگاه داشته شده در حالی که 600 هزار نفر در کنکور تجربی برای رشته های پزشکی می جنگند ولی حدود 3 هزار نفر در پزشکی پذیرش میشوند. (4483057) (alef-11)
 
Denmark
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۴:۱۹:۲۲
راه حل منطقی این هست که کنکور باشد اما فقط درسهای مرتبط را امتحان بگیرند. مثلا اگر کسی می خواهد مهندسی برق بخواند صرفا ریاضی و فیزیک امتحان بدهد نه شیمی و عربی و معارف و ... اگر می خواهد رشته پزشکی برود فقط زیست و شیمی و ... (4483058) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۸:۳۲:۳۳
چرا اين خشونت قديمها ديده نميشد؟؟ برعكس هرچه كه راحتترش كردين، جوانان بي هدف تر و بي انگيزه تر شدن. ميشه از دانشمندان تصميم گير و تصميم ساز خواهش كنيم كه فكر نكنند و اينقدر به مغز خودشون فشار نيارن. (4475818) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۰۱:۵۴
کار نیست (4476321) (alef-3)
 
r
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۰۸:۳۳:۵۸
موضوع سختی و راحتی نیست
موضوع وادار کردن نوجوان به کاری بی فایده و غیر منطقی است
موضوع تعطیل شدن پرورش اشت (4477430) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۰۶:۳۲:۵۲
ما بايد بررسي كنيم در وضعيت فعلي كشور كه ساير دستگاه ها و حتي اموزش پرورش بودجه لازم نداره بهترين روش و عادلانه ترين روش براي سنجيدن رتبه هاي بچه ها چيه.
بهترين راهكار كنكور هست و لاغير.
اگه كنكور هم حذف بشه هر روشي بخواد داوطلبان رو تفكيك كنه (فارغ از اينكه ممكنه عادلانه نباشه) في الذاته استرس زا خواهد بود و اين طبيعيه. چون رقابت در هر چيزي استرس زاست. ورزشكاران المپيكي هم شب مسابقه استرس دارن چون كلا سه تا مدال قراره توزيع بشه و نگرفتن مدال يعني ناكامي و هدر رفتن زحمات چند ساله و چند ماهه. (4481728) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۷:۱۱:۰۲
اگر این خشونته پس سربازی را چه می گویید ؟ قانون کار را چه می گویید ؟ (4483188) (alef-11)
 
s
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۸:۵۰:۱۴
چقدر درد مندانه بود (4475838) (alef-3)
 
کنکوری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۹:۴۱:۰۱
هیچ کس انگار به درد کنکوری ها نمی رسد. همه درگیر کار سیاسی شده اند. بچه هاشان خارج بورسیه می شوند و ...
باید هم حال ما رو درک نکنن (4475891) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۰:۵۰:۳۲
درد کنکوری ها سهمیه ها است (4482879) (alef-11)
 
خسته
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۰:۰۹:۳۱
عالی بود
عالی (4475929) (alef-3)
 
سخني با نويسنده مطلب و بقيه ي مخالفان كنكور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۰۶:۴۴:۳۹
اينكه شما در كنكور قبول نميشي معنيش اينه كه تلاش نكردي.
مطمئن باشيد حذف كنكور دليلي براي تلاش نكردن نميشه.
شما براي قبول شدن در يك دانشگاه و رشته ي تاپ بايد تلاش كني. منتها خوبىِ كنكور اينه كه عادلانه ترين روش سنجش اطلاعات علمي داوطلبان هست.
سوابق تحصيلي هم ايرادات زيادي داره دوتاشو فقط به عنوان نمونه عرض ميكنم:
١- امنيت حوزه هاي امتحانات كه حدود ده تا درس هست مث كنكور نيست و امكان تقلب بچه ها زياده ضمن اينكه هزينه ي برگزاري امتحانات هم خيلي بيشتر از كنكوره چون تعداد امتحانات زياده و چون امتحانات تستي نيست سليقه ي تصحيح كنندگان تاثيرگذاره و اين عادلانه نيست.
٢- اگه يكي نتونه نمرات لازم رو كسب كنه احتمالا براي سال بعد شانس كمتري داره و فرصت جبران نداره ضمن اينكه مقايسه ي نمرات سوابق تحصيلي براي يه داوطلبي كه سال ٩٤ امتحانات نهايي رو داده و يكي كه سال ٩٥ امتحانات نهاييشو داده عادلانه نيست چون در امتحانات متفاوتي شركت كردند. ولي هركسي كه كنكور قبول نشه سال بعد در يه رقابت عادلانه با بقيه ي داوطلبان ميتونه در يك امتحان مجدد و مشترك با بقيه ي داوطلبان شركت كنه و اين عادلانه تره. (4481737) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۱:۳۲:۴۳
میگویند در خارج ورود به دانشگاه خیلی راحت است ولی ماندن و ادامه تحصیل سخت است درایران شرایط ورود سخت و ادامه تحصیل در دانشگاه راحت است .
چرا؟اگر این شرایط در ایران حاکم شود استرس کنکور هم حذف خواهد شد . درکشورمان متاسفانه بخاطر حاکم بودن فضای مدرک گرایی اغلب دانشگاهها و ا با دانشجویان مدارا می کنند و گرفتن مدرک سهل وآسان است (4476027) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۴:۴۰:۳۸
چون شما یک زمانی وارد یک رویه غلط شدی باید بقیه هم همین بدبختی رو تحمل کنند . متاسفم برای شما که مثلا درس خوانده اید و این طرز فکر شماست که البته از همین طرز فکر شما میشه فهمید که نظام آموزشی که شما در آن درس خوانده اید و رشد یافته اید به هیچ دردی نمیخورد (4483075) (alef-11)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۰۲:۱۹:۰۴
اتفاقا به نظرم کنکور خیلی هم خوبه که باشه. بچه‌ها در مدرسه خوب درس نمی‌خونن و خوب و سخت کار کردن رو یاد نمی‌گیرن. حداقل یک مرحله باید سختی ببینند تا بزرگ بشن. تا ابد که نمیشه توی قوطی بچه رو بزرگ کرد.

ما هم ۲۰ سال پیش در سخت ترین زمانش کنکور دادیم و اتفاقا زحمات اون دوره بهترین دوره عمرمان بود.

روحیه بچه هامون رو خراب نکنید. باید روحیه قوی و رقابتی رو زیاد کنیم نه تنبلی رو (4477262) (alef-3)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۴:۰۱:۰۶
با استرس و ترس هرگز موفقیت حاصل نمی شود . درس خوانها توی دبیرستان خودشان را نشان می دهند کنکور لازم ندارند . (4483039) (alef-3)
 
هالو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۹:۳۴:۰۹
سلام بنده دانش اموز زرنگ مدرسه بودم وشاگرد اول کلاس.بنا به شرایطی پشت دیوار کنکور ماندم والان کارگری می کنم .کسانی که تنبل کلاس بودند شدند معلم . (4481381) (alef-3)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۳:۵۹:۴۲
کنکور باید خیلی وقت پیش برداشته می شد ولی افسوس نظام امورشی کشور هم مثل بقیه قسمت ها ست (4483038) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۶:۳۶:۱۰
آخه بچه های نا جه گناهی دارند؟
در دانشگاه آزاد ساری ۲ ساعت برق قطع بود و امتحان در گرمای شدید بدون وسیله خنک کننده!!
واقعا بجه های ما چه گناهی دادند که اینکه با حسم و روان آنها بازی میکنید؟ (4483159) (alef-11)
 
رضا
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۶:۵۷:۵۶
آموزش و پرورش تک بعدی.
عدم تربیت افرادی با قابلیت و توانایی
عدم عدالت آموزشی
نقصان در تربیت افراد با انگیزه مشارکت اجتماعی و فقدات مهارتهای اجتماعی

عدم کنترل و ارزیابی دقیق آموزگاران و مربیان و بکاریگیری معلمان و مدیران ناکارآمد
در مهارت کلاسداری، قدرت بیان و انتقال مهارت و گاها بی انگیزه.

فرآیند کنکور علاوه بر مستهلک کردن دانش آموزان و خانواده ها، تجارتخانه آموزش برای بعضی از افراد شده است. (4483181) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
امروز
ديروز
هفته
 
 
 
 
 
 
امروز
ديروز
هفته